Potrebuje Slovensko trest smrti?

Autor: Peter Žifčák | 23.3.2016 o 0:00 | (upravené 23.3.2016 o 18:00) Karma článku: 4,71 | Prečítané:  146x

V určitých časových vlnách sa v našej spoločnosti objaví impulz na diskusiu a prípadnú revíziu trestu smrti.

Pri jeho zrušení, po prevrate, bol najpoužívanejší argument, že chceme byť iná spoločnosť, ktorá si vystačí i bez tohto výnimočného trestu. To, že tento trest, alebo hrozba takého trestu plní i inú funkciu v spoločnosti sa účelovo pomlčalo a ignorovalo.

Chýbajúca odborná analýza, alebo účel?

Diskusia na túto tému musí byť rozsiahla, odborná vo viacerých rovinách. V rovine právnej, psychologickej, morálnej...., ale i v rovine prevencie. Eufória, hlavne zo strany viacerých politikov viedla k tomu, že táto téma ostala tabu a prijateľným argumentom sa stalo budovanie inej spoločnosti. Fakt, že tento trest majú i iné krajiny, krajiny považované za demokratické sa opomínalo. Existencia takého trestu predpokladá len výnimočné použitie, kedy je bežný trest (i dlhodobý) nedostatočným riešením. U nás bol takýto trest označovaný za nevhodný demokratickej spoločnosti, ale v štátoch USA sme ho na počudovanie vnímali ako trest demokratickej spoločnosti. Dnešný, spätný pohľad však napovedá, že veci, ako to v živote často býva, sú iné, ako sa prezentovalo.

     Trest smrti pôvodne sledoval viacero rovín. Okrem trestnej roviny tu bola dôležitejšia rovina, ktorou je napr. i ochrana štátu, štátnych záujmov, záujmov spoločnosti, občanov a podcenená bola najviac rovina prevencie. Prevencia sa priamo dotýkala ochrany spoločnosti napr. pri závažnom poškodzovaní štátneho, verejného a občianskeho  záujmu. Rovnako dôležitá bola i ochrana obyvateľstva a priznajme si, že bola veľmi účinná. Príklady o neúnosnosti v niektorých oblastiach prenikajú na verejnosť skoro denne (narušené strategické piliere štátu, tunelovanie štátnych záujmov a podnikov, vedomé priame i postupné poškodzovanie a ohrozovanie života a zdravia občanov atď.). Je to výsledok chýbajúcich odborných záverov, alebo je to vedomý, cielený a účelový výsledok?

Narúšanie strategických oblastí štátu.

Ochrana spoločnosti a štátnych záujmov sú vždy strategickou oblasťou. Strategickými sú napr. všetky oblasti a sféry, ktoré zaručujú danému štátu suverenitu, ekonomickú sebestačnosť, nedotknuteľnosť, bezpečnosť... Každá z uvedených oblastí zahrňuje sféry, ktoré sú pre činnosť štátu kľúčové. Napr. bezpečnosť nie je len obrana, teda vojenstvo, ale i bezpečnosť (nezávadnosť) potravín, bezpečnosť občanov atď. Takto môžeme pokračovať o sebestačnosti v základných a vybraných potravinách, o vode, o ochrane lesov, najlepšej a najúrodnejšej poľnohospodárskej pôdy, kde sa  v rozpore s potrebami štátu a občanov rozmohla aktívna stavebná činnosť, o stave a úrovni ozbrojených síl, o nevýhodnom výpredaji majetku (priamo poškodzujúcom štátne záujmy), ktorý mal finančne zabezpečiť potrebné príjmy na činnosť štátu atď.   

     Ktorúkoľvek zo sfér priamo ovplyvňuje stav a úroveň politického a právneho systému, jeho dokonalosť, presnosť a komplexnosť. Už pri zmienke o tejto oblasti je zjavné, že v našom štáte niečo nie je v poriadku. Nie je v poriadku ak mnohí politici, poslanci prijímajú zákony, ktoré sú okato deravé, ktoré nechránia štát, štátny, spoločenský a verejný záujem, nechránia strategické oblasti, ale umožňujú kľučkovať zločincom (aj tým v kravatách), umožňujú mnohým politikom, sudcom, prokurátorom  a osobám s politickým a finančným vplyvom za svoje konanie vyhnúť sa zodpovednosti a ostať bez trestu. Trestu, za to v akom stave je dnes náš štát. Umožňujú uniknúť trestu za to, že vedome a cielene sú ničené a skoro zničené hlavné piliere štátu zatiaľ, snáď, ešte zvrchovaného štátu. To sú tí vinníci za dnešný stav. Títo vinníci sa nemusia báť, že im, oproti minulosti, niečo hrozí. Hrozba trestu, v prípade vážneho poškodenia štátnych a verejných záujmov i trestu smrti. Bolo rozhodnutie o jeho zrušení aktom nevedomosti, alebo dlhodobým cieleným a pripraveným aktom?

Pre nápravu sa vráťme na začiatok.

Prirodzeným záverom by malo byť poučenie a náprava. Jasné i náhrada škôd. Náprava celej oblasti zahrňujúcej právo a spravodlivosť, náprava v oblasti právneho definovania strategických, štátnych a spoločenských záujmov Slovenska, náprava  zákonov a celej oblasti práva a spravodlivosti. Náprava v určení priamej zodpovednosti konkrétnych osôb v celom spektre činnosti jednotlivca, organizácie, úradu a štátu. Náprava musí nastať i ohodnotení v jednotlivých sférach.  Prvým krokom je reálne ohodnotenie činnosti politikov riadiacich štát, sudcov, prokurátorov, platených štedro z daní občanov. Tento štát ich štedro financuje a aký je tu katastrofálny výsledok ich činnosti? Vráťme sa preto na začiatok, upracme všetko od doby kupónovej privatizácie. Skutočne vyšetrime podozrivé  získanie majetku, skutočne preverme všetky politické a hospodárske gorily a ďalšie beštie. Požadujme preukázanie podozrivo získaného majetku. Verte, že bez riadneho a komplexného "upratovania" sa na Slovensku ďalej nepohneme, takýto stav tu bude v existujúcich podmienkach pokračovať.

Je preto opäť žiaduce, aby sa v tejto súvislosti, ale i v súvislosti s terorizmom otvorila i téma trestu smrti a potreby takejto hrozby trestu pre bezpečnosť a ochranu širokého spektra strategických a ďalších záujmov Slovenska a jeho občanov.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?